Wycieczki


 

WYCIECZKA NA CMENTARZE 

Kolejne roczniki uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Dużej, pod koniec października odwiedzają cmentarze. 29 października 2018 r. uczniowie z  klas VI - VIII odwiedzili cmentarze w Woli  Cyrusowej, Kołacinku i Brzezinach.Trasę marszu w tych szczególnych miejscach,  wyznaczały nam  groby będące pomnikami polskości, świadczące o najbardziej bohaterskich ofiarach za ojczyznę. Uczniowie zapalili znicze na grobach żołnierzy poległych w obronie naszego kraju w czasie  I i II wojny światowej.

Istotne jest, abyśmy przypominali  młodemu pokoleniu, jak ważna jest  pamięć  i szacunek do naszej historii. Polskie cmentarze, przydrożne krzyże i pamiątkowe tablice są cennym źródłem historycznym do poznania naszych dziejów ojczystych.


Musical dla dzieci w każdym wieku

3 czerwca dzieci z naszej szkoły odwiedziły Teatr Muzyczny w Łodzi. Autorami spektaklu "Zorro" są dwaj znani artyści: podjął się reżyserii i napisał libretto popularny aktor i piosenkarz Jacek Bończyk, muzykę skomponował współtwórca wielu przebojów "Republiki" Zbigniew Krzywiński.

Dowcipny i mądry tekst, zawierający nawiązanie do współczesności, zabawne sytuacje, których bohaterami są skrywający się pod maską, sprytny jak lis Diego de la Vega, gamoniowaty sierżant Garcia, sympatyczny służący Bernardo i konie, które mówią, muzyka w hiszpańskim rymie i z rokowym pazurem - to niewątpliwue atuty przedstawienia. 

Spektakl okazał się "strzałem w dziesiątkę", ponieważ dzieci z ogromnym zainteresowaniem i zachwytem oglądały i aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu.

 


Wycieczka do Torunia

11 czerwca uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę szkolną do Torunia. W wyjeździe uczestniczyli też rodzice naszych uczniów. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Żywego Piernika, gdzie dzieci samodzielnie przygotowały słodkości i mogły to, czego nie dały już zjeść,  zabrać na pamiątkę do domu. Pani przewodnik oprowadziła uczestników po Starym Mieście, gdzie w czasie wolnym dzieci mogły pospacerować i podziwiać piękno architektury. Zobaczyły między imnnymi dom Mikołaja Kopernika, Katedrę Świętych Janów, ratusz. Następnie wszyscy udali się do Planetarium, gdzie obejrzeli wciągający seans o planetach i gwiazdach. Na zakończenie wycieczkowicze posilili się w MCDonaldzie. Do Dąbrówki Dużej wrócili o godzinie 20.00 zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. 

 W kinie 3D

We wtorek 11 marca wybraliśmy się do kina w Łodzi na film pt. "Hobbit. Pustkowie Smauga". Wycieczka była przeznaczona dla 31 uczniów klas IV-VI. Zorganizowała ją pani Katarzyna Katarzyna Wlazło. Oprócz polonistki naszymi opiekunami byli pani Joanna Dziagacz i pan Krzysztof Jaszczyk. 

Film opowiadał o hobbicie Bilbo Bagginsie, który razem z czarodziejem Gandalfem oraz gromadą trzynastu krasnoludów zmierza do kryjówki złego smoka. Seans był bardzo udany dzięki niezwykłym efektom trójwymiarowym i temu, że bohaterom udawało się wyjść cało z każdej opresji. 

 Recenzja spektaklu Pippi Langstrumpf autorstwa Karoliny Zalewskiej

W czwartek 27 lutego bieżącego roku w Teatrze Nowym w Łodzi obejrzeliśmy spektakl pt. "Pippi Langstrumpf". Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez T. Dajewskiego w adaptacji i inscenizacji Z. Jaskuły.

Sztuka opowiadała o rudowłosej dziewczynce, która mieszka z koniem i małpą w Willi Śmiesznotce. Bohaterka była bardzo żywiołowa, silna i miała bujną wyobraźnię. Wymyślała wciąż niestworzone historie. Mimo, że żyła sama bez rodziców, doskonale radziła sobie w życiu.

Spektakl bardzo mi się podobał. Jest to zasługa nie tylko reżysera, który umiał rewelacyjne pomysły sceniczne wcielić w życie, ale i doskonałej obsady. Aktorzy potrafifli sprawić, że wczuliśmy się w przeżycia bohaterów. Dzięki ich znakomitej grze, kreowane przez nich postacie wzbudzały w nas silne emocje. Bohaterzy mieli barwne kostiumy oraz byli wspaniale ucharakteryzowani. Na wspomnienie zasługuje także niezwykła scenografia - połączenie zmieniających się wciąż miejsc i efektów multimedialnych. Rytmiczne i zabawne piosenki szybko wpadały w ucho, rozweselały  i zachęcały publiczność do wspólnej zabawy. Spektakl bawił, wzruszał i pobudzał wyobraźnię. Moim zdaniem było to bardzo udane przedstawienie znanej lektury.

 Na ludowo

21 maja 2014 uczniowie klas II-V wyjechali na wycieczkę zorganizowaną przez panią Joannę Dziagacz. Najpierw zwiedzili skansen w Maurzycach położony niedaleko Łowicza. Pani przewodnik ciekawie i barwnie opowiadała o historii wsi zbudowanej na planie owalnicy z centralnym placem i nowej wsi - ulicówki. Dzieci mogły zaobserwować, jak dawniej żyło się na wsi na co dzień i od święta, jak uprawiało rolę, jak wyglądały budynki, zgrody, wiatrak, strażnica i bróg z dawnym sprzętem strażackim, drewniany kościół a nawet wiejska szkółka z okresu międzywojennego. W bogatych zbiorach etnograficznych zgromadzono również elementy wyposażenia wnętrz z bogatymi rzeźbieniami, malowane skrzynie i krzesła, obrazy o tematyce religijnej, wycinanki i stroje ludowe.

Następnie uczniowie pojechali do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" w Otrębusach, gdzie mogli obejrzeć koncert edukacyjny "Piękna nasza Polska cała", podczas którego poznali tańce różnych regionów polski, polskie stroje ludowe oraz mogli posłuchać grających na żywo ludowych kapeli. W jednym z konkursów zorganizowanych podczas koncertu pamiątkowy album i płytę z nagraniami wygrała Wiktoria Kalinowska - uczennica klasy V.

Ponieważ pogoda szczególnie dopisała, w drodze powrotnej wszyscy uczniowie mogli delektować się pysznymi lodami.

100_2915.jpg [300x227]