Imprezy i uroczystości

 

Bal karnawałowy w Szkole Podstawowej w Dąbrówce Dużej

  

Jak co roku, z końcem karnawału, uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Dużej  bawili się na balu przebierańców.  Tym razem nie zabrakło miejsca do pląsów, bo dzieci mogły dać upust swojej tanecznej energii na parkiecie nowo wybudowanej sali gimnastycznej wśród kolorowych, dyskotekowych świateł i przy rytmach najnowszych przebojów. Nie było nikogo, kto podpierałby ściany, dzięki zorganizowanym zajęciom tanecznym. Pani Agnieszka Dzikowska zaprezentowała pokaz tańców orientalnych i nauczyła dzieci wielu nowych kroków. O atrakcje na balu zadbał Samorząd Uczniowski. Zorganizowano konkursy dla najmłodszych i nieco starszych m.in. wyścig węży, co mówi Saymon, taniec z balonami, wybory króla i królowej balu. Na wszystkich, którzy w tym dniu przygotowali ciekawe stroje karnawałowe czekały nagrody w postaci zabawek i gadżetów. 

  

 


 

22 stycznia w naszej szkole świętowano Dzień Babci i Dzień Dziadka. Uroczystość odbyła się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Gości powitała pani wójt Barbara Hojnacka. Uczniowie i dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały się swoim dziadkom w przedstawieniu "Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu mam talent" pełnym zabawnych scenek, czułych wierszyków i wesołych piosenek. Dla gości przygotowano, jak co roku, słodki poczęstunek - pyszne ciasta i desery wykonane rękoma wspaniałych mam. W jego trakcie dziadkowie mieli okazję obejrzeć nagrane życzenia i ciepłe słowa od swoich wnucząt. Czekały też na nich miłe prezenty - laurki i kalendarze z wizerunkiem szkoły.Idą święta...

20 grudnia w naszej szkole od rana panował uroczysty, świąteczny nastrój.

Uczniowie przygotowani przez panią Joannę Dziagacz zaprezentowali jasełka. Montaż słowno-muzyczny, któremu towarzyszyła piękna scenografia i efekty multimedialne składał się z 4 części: ucieczki świętej rodziny, narodzenia pańskiego i hołdu składanego dzieciąteczku w stajence, historii dziewczynki z zapałkami i tradycji polskiej wigilii. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd i składania sobie serdecznych życzeń.

Po uroczystości uczniowie rozeszli się do sal, gdzie świętowano razem z rodzicami klasowe wigilie przy stołach suto zastawionych świątecznymi przysmakami.

Tak jak błyskawicznie znikały smakowite potrawy, z okien zniknęła piękna, ręcznie wykonana dekoracja przygotowywana przez uczniów na Kiermasz ozdób świątecznych.

dsc08903.jpg


11 grudnia z okazji kończącego się roku Tuwima uczniowie klasy VI pod kierunkiem pana Krzysztofa Jaszczyka zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. "Powtórka z Tuwima", w którym złożyli hołd, przedstawiając najważniejsze fakty z życia i przypominając najpiękniejsze utwory tego zasłużonego dla dzieci twórcy.

 


Wizyta Świętego Mikołaja

6 grudnia w naszej szkole odbyły się mikołajki. Jako pierwsze zaprezentowały się dzieci z oddziału przedszkolnego ze świąteczną piosenką. Następnie uczniowie klas I-III przedstawili program słowno-muzyczny pt. "I ty możesz zostać Św. Mikołajem". W trakcie występu zawitał do naszej szkoły niezwykły gość z worem pełnym prezentów, czym sprawił wszystkim, a w szczególności tym najmłodszym, niezwykłą radość. Dzieci szybko rozpoznały w nim Świętego Mikołaja. Serdecznie go powitały i przeprowadziły z nim wywiad na temat zwyczajów związanych z okresem świąt i jego pracą. Na zakończenie uczniowie zaśpiewali Mikołajowi piosenkę i podziękowały za przybycie. W nagrodę za dobre sprawowanie wszyscy otrzymali od miłego gościa słodkie prezenty.

Po części artystycznej uczniowie klas I-III udali się na słodki poczęstunek i zabawę przygotowaną przez wychowawców. Dzieci podczas gier i zabaw mogły wykazać się zdobytą wiedzą uczestnicząc w "Konkursie wiedzy ogólnej". 100_1790.jpg [300x225] 100_1800.jpg [300x225] 100_1819.jpg [300x225]

 


Andrzejki


29 listopada w wigilię andrzejek w szkole w czasie zajęć lekcyjnych uczniów czekała miła niespodzianka. Uczniowie z koła teatralnego przebrani w stroje ludowe zaprezentowali program artystyczny pt. "Wróżby andrzejkowe", w którym przedstawiono historię i obyczaje ludowe związane z tą tradycją.

Po lekcjach zorganizowano dwie dyskoteki dla uczniów klas I-III i IV-VI. W trakcie wspaniałej tanecznej zabawy wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z przygotowanych wróżb i poznać swoją przyszłość.


 


Festiwal piosenki patriotycznej i żołnierskiej

14 listopada odbył się apel poświęcony Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VI pod kierownictwem pani Moniki Pokorskiej. Dzieci przypomniały zebranym związane z tym świętem ważne wydarzenia historyczne oraz wyrecytowały piękne, podniosłe wiersze o charakterze narodowowyzwoleńczym.

Następnie dzieci przygotowane przez panią Joannę Dziagacz zaprezentowały najpiękniejsze pieśni patriotyczne i żołnierskie. Każde wystąpienie poprzedzone było informacją o powstaniu i dalszych losach wykonywanych utworów. Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce zdobyła Wiktoria Kalinowska, która zaśpiewała utwór "Piechota", akompaniując sobie na keyboardzie, II nagroda powędrowała do Klaudii Rudnickiej, która zagrała na flecie poprzecznym i zaśpiewała piosenkę "Deszcz jesienny", III miejsce wywalczyły ex eaquo Daria Skwarczyńska w "Marszu Pierwszej Brygady" i Weronika Jóźwik w piosence "O mój rozmarynie". Wyróżnienie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz oceny celujące z muzyki.

Na zakończenie uroczystości wyłoniono również zwycięzcę konkursu na pracę literacką poruszającą hasło patriotyzmu we współczesnym świecie i wśród młodzieży. Paula Janasik odczytała swój wiersz "Czym jest patriotyzm".


WYCIECZKA NA CMENTARZ ŻOŁNIERSKI W POĆWIARDÓWCE

W dniu 30 października 2013 roku uczniowie klas 0 – III  uczestniczyli w wycieczce na cmentarz żołnierski z okresu I wojny światowej w Poćwiardówce. Okazją do odwiedzenia cmentarza było zbliżające się Święto Zmarłych. Mali uczniowie zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy oraz wysłuchali informacji o historii cmentarza w Poćwiardówce. Wyjazd zorganizował Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej.

 


 

16 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji

Dnia Nauczyciela oraz Ślubowania pierwszoklasistów.


Na uroczystość przybyli zaproszenie goście: Członkowie Komisji Oświaty Urzędu Gminy Brzeziny oraz pani Dorota Kamińska a także rodzice uczniów. Ceremonię rozpoczął montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez członków koła teatralnego i uczniów klas IV i V pod kierunkiem pani Elbzbiety Sliwonik i pani Joanny Dziagacz. Dzieci serdecznie dziękowały nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w ich naukę i wychowanie, życząc wszystkim wielu sukcesów w pracy i w życiu osobistym.

Następnie najmłodsi uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor dokonała pasowania na uczniów i wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali wiersze i piosenki.

Na zakończenie pani Elżbieta Ołubek pogratulowała pierwszakom wstąpienia do grona społeczności szkolnej i podarowała im słodki upominek. Po czesci artystycznej uczniowie klasy I wraz z rodzicami udali sie do sali na slodki poczestunek.


 Wizyta ekipy Telewizji Polskiej

w Szkole Podstawowej

 

w Dąbrówce Dużej


5 czerwca uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Dużej w specjalnie przygotowanej do tego sali obejrzeli kolejny już spektakl „Internetowego Teatru Telewizji Polskiej dla szkół”. Tym razem były to „Przygody Arka Noego” z Teatru Ludowego w Krakowie. Pomysłodawcą tej rymowanej mini-opery był Michał Rusinek. Historia opowiadała o przygodach kilkunastoletniego Arka, który ratuje zwierzęta z zoo przed powodzią. Zabawna, pełna wpadających w ucho piosenek historia o wrażliwości, szacunku do zwierząt przemycała przy okazji wiele ciekawostek o zabytkach Krakowa.

Ta działająca od początku roku szkolnego nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystuje nowoczesną technologię szerokopasmowego łącza internetowego jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkunastotysięczną uczniowską społeczność z małych miejscowości. Do udziału w projekcie zapraszane są najlepsze teatry w całej Polsce.

 6dsc08820.jpg [300x450]

Z tej okazji szkołę odwiedziła z kamerą ekipa Telewizji Polskiej. Dziennikarze pytali widzów o wrażenia. Dawid Rawicki, Piotrek Rosiak, Natalka Gumińska i Julka Lindner zgodnie stwierdzili, że bardzo im się takie projekcje podobają. Zwrócili uwagę na barwne stroje aktorów, piękną muzykę i ruch sceniczny, zbliżenia, których nie można doświadczyć w „zwykłym teatrze” oraz to, że zupełnie za darmo mogą miło i ciekawie spędzić czas w gronie kolegów.zdjcie0091.jpg [360x480]

O zaletach tego projektu mówiła również nauczycielka Joanna Dziagacz:

- Bezpłatny dostęp do internetowego teatru to doskonały pomysł w szczególności dla uczniów małej, wiejskiej szkoły, którzy nie mają łatwego dostępu do teatrów, muzeów czy kin, Dzięki projektowi mają okazję poznać nie tylko tradycyjne spektakle teatralne, ale również widowiska oparte na balecie i operze. Bez konieczności wyjazdu mogą obcować ze sztuką interesującą, ambitną i na wysokim poziomie. Taka inicjatywa daje możliwość nie tylko urozmaicenie i wzbogacenia zajęć, ale przede wszystkim rozwija zainteresowania, staje się źródłem inspiracji i kształtuje świadomość kulturalną młodego widza.

Relację z tego wydarzenia można było obejrzeć w Łódzkich Wiadomościach Dnia.

 

Joanna Dziagacz